Дата публікації: 6 серпня.

Версія «Комсомольської правди»: Українці завербували «вагнерівців», виманили їх до Мінська і здали білоруським спецслужбам, щоб зіпсувати відносини між Росією та Білоруссю.

Джерела: анонімні джерела в російських спецслужбах.

Арешт 33 бойовиків у Мінську спровокували українські спецслужби. СБУ завербувала «вагнерівців» під імені дочірньої компанії «Роснефти»: за легендою, вони мали захищати нафтові об’єкти в Сирії. Згодом найманцям запропонували «переформатуватися» під проєкти у Венесуелі. Українські спецслужби виманили «вагнерівців» у Мінськ. Двадцять пʼятого липня вони мали вилетіти до Стамбулу, однак рейс скасували. Виліт перенесли на 30 липня, але бойовиків затримали. Про «вагнерівців» Білорусь повідомили українські спецслужби. Метою операції було посварити Білорусь і Росію та дискредитувати «Роснефть».

Дата публікації: 18 серпня.

Версія Юрія Бутусова: Українці виманили «вагнерівців» в Мінськ і обманом збиралися доставити до Києва. Але бойовиків затримали білоруські спецслужби, й операція провалилася. У провалі винен голова ОП Андрій Єрмак (або перший заступник секретаря РНБО Руслан Демченко).

Джерела: анонімні джерела в українських спецслужбах.

Понад рік тому українські спецслужби розпочали операцію, щоб затримати 28 терористів. Їх хотіли використати для обміну полоненими. Найманців вербували від імені російської військової частини «МАР» нібито для охорони нафтових вишок у Венесуелі. Бойовики мали летіти на «роботу» з Мінська з пересадкою у Стамбулі. Спецслужби планували посадити літак в Україні.

Фінальний етап операції обговорювали на нараді 24 липня. Очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони Василь Бурба і перший заступник голови Служби безпеки України Руслан Баранецький розповідали про нього Володимиру Зеленському. У кабінеті також були присутні глава ОП Андрій Єрмак, перший заступник секретаря РНБО Руслан Демченко, заступник глави ОП Роман Машовець і помічниця президента Марія Левченко.

Єрмак запропонував відкласти операцію, оскільки вона могла завадити початку перемирʼя на Донбасі 27 липня. Спецслужби були проти, однак Зеленський погодився, і операцію перенесли на 30 липня. Коли «вагнерівців» затримали, Василь Бурба заявив, що стався витік інформації. Він запропонував перевірити на поліграфі всіх, хто був на нараді. Пʼятого серпня Зеленський звільнив Василя Бурбу і призначив на його посаду Кирила Буданова.

Бутусов припускає, що до провалу операції можуть бути причетні Андрій Єрмак і Руслан Демченко. Єрмак — тому що він запропонував перенести дату операції, Демченко — бо він автор Харківських угод 2010 року та «відомий русофіл».

Дата публікації: 18 серпня.

Версія «Української правди»: Українські спецслужби виманили «вагнерівців» до Мінська. Звідти бойовики мали летіти до Стамбулу — літак посадили б в Україні. Єрмак відклав операцію, і про неї дізналася ФСБ.

Джерела: анонімні джерела в ГУР Міноборони і СБУ, пост Юрія Бутусова у Facebook.

Українські спецслужби понад рік готували операцію із затримання «вагнерівців». Бойовиків найняли працювати у Венесуелі та виманили до Білорусі. Під час польоту до Стамбулу одному пасажиру стало б «погано» — літак посадили б в Україні, а спецназівці затримали б бойовиків. Проте силовики розповіли про план Офісу президента, і спецоперація провалилася. Андрій Єрмак запропонував відкласти операцію, після чого про наміри українських спецслужб дізналася ФСБ.

Дата публікації: 18 серпня.

Версія Яніни Соколової: Така сама, як версія Юрія Бутусова та «Української правди».

Джерела: анонімні джерела в українських спецслужбах.

Україна готувала спецоперацію, щоб затримати «вагнерівців». Їх винайняли «працювати» у Венесуелі. Літак, на якому бойовики мали летіти з Мінська до Стамбулу, посадили б у Києві. Терористів мали затримати спецслужби. Проте операція провалилася через Андрія Єрмака.

Те, що українські спецслужби вербували найманців з «ПВК Вагнера», підтверджують аудіозаписи, на яких імовірний агент СБУ спілкується з бойовиками. Ті розповідають про досягнення в Сирії та на Донбасі. На записі один з «вагнерівців» — Денис Харитонов — каже, що з 2014 року воював в Україні: він збив український вертоліт, два штурмовики Су-25 і отримав нагороду від Суркова.

Дата публікації: 20 серпня.

Версія «Дзеркала тижня»: Інформація Бутусова — здебільшого правдива. Операцію готували разом з американцями, а в її провалі хочуть звинуватити Мамедова.

Джерела: анонімні джерела в українських спецслужбах.

Загалом інформація Бутусова — правдива. Спецслужби могли провести подібну операцію і готували захоплення «вагнерівців» разом з американцями (23 серпня, про причетність до операції США написав і Юрій Бутусов). Відповідальним за провал операції планують зробити заступника генерального прокурора Гюндуза Мамедова.

Дата публікації: 24 серпня.

Версія Mind.ua: Українські спецслужби виманили «вагнерівців» до Мінська. Про операцію знали близько 20 людей в СБУ, ГУР Міноборони й Офісі президента. Вона провалилася через зраду.

Джерела: анонімне джерело в СБУ, яке, за словами Mind.ua, є координатором операції.

Спецслужби планували заарештувати 28 бойовиків — п’ятеро інших членів групи потрібні були, щоб відволікти увагу. Про операцію знали близько двадцяти людей — 10 співробітників і 10 високопосадовців у спецслужбах та Офісі президента. Коли готували затримання, інформацію про нього «злити» не могли. Операція провалилася через «банальну зраду». Усі матеріали справи наказали знищити: «Ще кілька днів — і не буде що піднімати».

Версія української влади: Спецоперації не було. Усе, що про неї пишуть, є фейком і російською дезінформацією.

Новий очільник ГУР Міноборони Кирило Буданов сказав, що «вагнерівців» до Мінська перекинули російські спецслужби, а виманити їх у Білорусь було б неможливо без відома ФСБ Росії. Його попередник Василь Бурба назвав інформацію про провалену спецоперацію «спробою нашкодити спецслужбам України». (Незадовго до цього Юрій Бутусов повідомив, що коментар Бурби «підготували піарники Офісу президента».)

СБУ і СЗР заперечують, що українські спецслужби збиралися затримати «вагнерівців». Служба безпеки України назвала записи, на яких «вербують» бойовиків, маніпуляцією.

У Службі зовнішньої розвідки сказали , що «поширення інформації про спецоперацію українських спецслужб […] — це російська операція». За словами Андрія Єрмака, інформація, що українські спецслужби організували операцію, щоб затримати «вагнерівців», — це «дезінформаційна кампанія».

Радник глави ОП Михайло Подоляк сказав, що історію вигадали росіяни. Володимир Зеленський звинуватив українські ЗМІ в тому, що вони передрукували «Комсомольську правду», і назвав їхні матеріали «маячнею».