Китай

У Китаї покарання за корупцію жорстке — його часто ставлять за приклад. Ще недавно там практикували розстріл, але зараз все трохи складніше. Корупція входить до переліку з 13 особливо тяжких злочинів, за які можуть засудити довічно або стратити за допомогою смертельної інʼєкції. Страту застосовують тільки в разі, якщо сума крадіжки або хабаря перевищує 3 млн юанів. Часто суд відтерміновує страту на 2 роки, і якщо засуджений співпрацює зі слідством і добре поводиться, то йому замінюють страту на довічне увʼязнення.

Точна кількість страчених за корупцію невідома, Пекін не надає офіційні дані. Але приблизно, за даними Amnesty Internatinal, у Китаї за останні 10 років стратили до 20 тисяч осіб за різні злочини. У той час як за корупцію засудили майже півтора мільйона чиновників. Останні гучні корупційні справи в Китаї теж не закінчувалися стратою. У 2018 році колишній член Політбюро КПК Сунь Чженцай отримав довічне за хабарі на суму 170 млн юанів.

Попри жорсткі заходи та створення спеціального органу по боротьбі з корупцією — Національної спостережної комісії — Китай все ще посідає 80-те місце в Індексі сприйняття корупції, поруч із Беніном і Буркіна-Фасо.

Таїланд

У 2015 році Національна антикорупційна комісія Таїланду розробила поправки в Антикорупційний Акт 1999 року, запровадивши страту за особливо великі хабарі та зловживання службовим становищем. До того чиновникам загрожувало максимум довічне, а в середньому 10—20 років вʼязниці. Правозахисники розкритикували новий закон, адже з 2009 року в Таїланді взагалі нікого не страчували.

І знову жорсткі заходи не спрацювали. За Індексом сприйняття корупції Таїланд все ще на 101-му місці.

Вʼєтнам

У Вʼєтнамі чиновника можуть засудити на довічне або стратити, якщо сума розкрадань вища за 500 млн вʼєтнамських донгів або хабар понад 300 млн.

Комуністична партія Вʼєтнаму оголосила 2019-й роком «Безперервної і рішучої боротьби з корупцією». Попри це вʼєтнамський суд ставиться до корупціонерів не так суворо, як, приміром, до наркоторговців, яких найчастіше страчують. До прикладу, колишній міністр інформації Нгуєн Бак Шон отримав довічне за хабар $ 3 млн. Тринадцять спільників ексміністра отримали різні терміни від 2 до 20 років.

Безперервна і рішуча боротьба не заважає Вʼєтнаму залишатися на 96-му місці в Індексі сприйняття корупції.

Італія

В Італії довічне увʼязнення загрожує тільки за особливо тяжкі злочини — вбивство з обтяжуючими, тероризм, державна зрада. Корупція до них не належить, але є один важливий нюанс — антимафіозне законодавство. Всі кримінальні справи, у яких замішана мафія, в Італії — особливі, і покарання за них теж. Приміром, якщо корумпований чиновник повʼязаний із мафією, то він автоматично позбавляється права на умовно-дострокове звільнення. Хоча за ним виходять на свободу багато довічників, в Італії його можна просити після перших 10 років у вʼязниці.

Але головний інструмент для боротьби з корупцією в Італії інший — конфіскації. Будь-яке майно, яке виходить за рамки офіційних доходів, можуть заарештувати й конфіскувати без рішення суду. І власнику доведеться самому доводити законність його походження. В середньому щороку в мафії та її спільників вилучають майно на 5 млрд євро. Спеціальна Комісія парламенту Італії по боротьбі з мафіозною діяльністю перевіряє всіх кандидатів на різні посади. У вересні 2020 року 13 осіб не допустили до місцевих виборів через можливі звʼязки з мафією і відкриті кримінальні справи.

Італія зараз на 51-му місці в Індексі сприйняття корупції. І це непоганий показник в порівнянні з 1990-ми, щороку країна підіймається за списком вгору на 2—3 пункти.

Іран і Саудівська Аравія

Правові системи Ірану і Саудівської Аравії засновані на шаріатському праві й сильно відрізняються від європейських, там є екзотичні санкції та їх ієрархія. В Ірані за крадіжку держмайна і звичайні крадіжки відрізають пальці та частину стопи, а рецидивістів садять довічно або страчують. Для пальців існують спеціальні гільйотини. Сума значення не має, тільки сам факт крадіжки. Якщо чиновник взяв хабар у наркоторговця, то покарання більш суворе — одразу смерть. У Саудівській Аравії відрубують руку або страчують.

У 2016 році в Ірані до смертної кари засудили бізнесмена Бабака Занджані. Суд звинуватив його у привласненні $ 2,5 мільярда державних грошей. Вирок досі не було виконано — спочатку Занджані повинен повернути вкрадене. Після цього він матиме шанс на амністію.

І все одно в Індексі сприйняття корупції Іран на 146-му місці. Чиновники бояться брати дрібні хабарі, але ризикують, приймаючи великі суми від наркоторговців. У Саудівській Аравії ситуація краща — 51-е місце.

Кенія

У багатьох африканських країнах законодавство змінюється часто, судову практику складно відстежити, а кримінальні справи проти корупціонерів рідко доходять до вироку. Приміром, у Кенії в червні 2020 року депутати парламенту Джон Валуке і Грейс Вахунгу отримали 69 і 67 років вʼязниці за тіньові оборудки з кукурудзою на суму близько 300 млн кенійських шилінгів. Формально це не довічне увʼязнення, але шансів вийти на свободу з таким терміном у них немає.

При цьому великі терміни можуть скасувати, якщо Валуке і Вахунгу заплатять штраф по мільярду шилінгів з кожного. В кінці вересня обидва політики вийшли під заставу в 20 і 10 млн шилінгів. Не виключено, що вони підуть на угоду з судом і взагалі не сядуть до вʼязниці. В Індексі сприйняття корупції Кенія на 137-му місці.