Судова реформа, спроба змінити роботу, «Приват» і конфлікт із Порошенком

У 2016 році в Україні стартувала судова реформа — вона мала перезавантажити всю систему, а на суддів чекала переатестація. Їх перевіряли на знання законів, схильність до корупції та доброчесність. Крім того, реформа ліквідувала колишній Верховний суд, створила новий, змінила його структуру і повноваження.

Вовк вирішив брати участь у конкурсі на посаду судді Касаційного адмінсуду — того самого, куди йдуть всі незгодні з рішеннями простих адмінсудів. На відміну від них Касаційний суд також може скасувати результати виборів і референдумів, укази президента і парламенту. За інформацією «Бабеля» від декількох джерел, Вовк хотів очолити Касаційний адмінсуд.

Юлія Вебер / «Бабель»

Карʼєрні амбіції Вовка збіглися з початком розслідування проти нього НАБУ. Детективи підозрювали, що суддя вніс невірні дані в декларації про доходи за 2015—2016 роки.

У першій половині 2017 року Вовк пройшов тести на знання законів, здав практичне завдання, отримав високий бал, але не посаду в Касаційному суді — йому завадила «Громадська рада доброчесності» (ГРД). Її члени пригадали судді дружбу з Ківаловим, неформальні зустрічі з Грановським і незʼясовно високі доходи колишньої дружини. Розлучення подружжя Вовків члени ГРД визнали фіктивним.

Вовк усі звинувачення спростував: на той час із Ківаловим він уже не працював, не витрачав більше, ніж заробляв, а розлучення назвав справжнім — спільний із колишньою дружиною відпочинок він пояснив бажанням порадувати дітей. Коштовні годинники, колекції марок і монет часів царської Росії, ікони і картини у себе в декларації Вовк теж пояснив просто — все це він купив сам.

ГРД ці пояснення не влаштували — його члени звернулися в НАЗК із проханням ретельно перевірити декларації Вовка і на час перевірки розгляд його кандидатури на нову посаду заморозити.

За інформацією джерела «Бабеля», добре знайомого з цією ситуацією, допомогти зламати опір ГРД Вовк просив заступника голови Адміністрації президента Порошенка Олексія Філатова. Той відмовив, і 27 липня 2017 року Вовк зняв свою кандидатуру з конкурсу на посаду судді Касаційного суду. У березні 2019 року на плівках НАБУ голос, схожий на голос Вовка, розповідає, що Філатов «кинув багатьох кандидатів на суддів Верховного суду по лінії Кононенка-Грановского».

Вовк вважає, що в 2017 році саме Порошенко завадив йому стати суддею Верховного суду. «Адміністрація і особисто Петро Олексійович схвалював всі списки і погоджував зі своїми представниками в кваліфкомісії. Звідки я це знаю? Це питання в тому числі піднімали на якихось зустрічах із ним. Мені сказали, мовляв, у тебе все добре йде, але ми тебе там не бачимо», — розповідає Вовк. Він упевнений, що боротися з ним Порошенку допомагало НАБУ (про складні стосунки Порошенка і НАБУ читайте тут ).

Юлія Вебер / «Бабель»

ОАСК Вовка в боргу перед Антикорупційним бюро не залишився. У жовтні 2017-го суд прийняв позов проти глави НАБУ від колишнього депутата «Блоку Петра Порошенка» Борислава Розенблата, у якого з бюро були свої рахунки. Розенблат звинуватив Ситника в розголошенні закритої інформації про «чорну бухгалтерію» Партії регіонів і одного з фігурантів справи — тоді керівника передвиборчого штабу Дональда Трампа Пола Манафорта (всі подробиці цієї заплутаної історії читайте тут). У грудні 2018 року суд задовольнив позов Розенблата. Вовк цим рішенням пишався, але в 2019 році Апеляційний адмінсуд його скасував. Після цього ОАСК розглянув іще кілька позовів проти НАБУ та особисто проти Артема Ситника і не ухвалив жодного рішення на їхню користь.

У тому ж 2017 році судді ОАСК визнали законною закупівлю МВС так званих «рюкзаків Авакова» і допомогли сину Арсена Авакова уникнути покарання. У червні 2017 року ще один важливий позов до суду Вовка подав олігарх Ігор Коломойський — колишній власник ПриватБанку оскаржував націоналізацію банку.

У кінці 2017 року президент Петро Порошенко видав кілька указів — ними він ліквідував одні суди і створював інші. Порошенко поспішав — з 1 січня 2018 року ця функція переходила від президента до парламенту. За інформацією «Бабеля», у президента на столі був і проєкт указу про ліквідацію адмінсудів першої інстанції, у тому числі ОАСК. Але документ президент так і не підписав. В інтервʼю Гордону Вовк розповідав, що для цього йому довелося сходити в Адміністрацію президента — там його «почули».

У квітні 2019 року, після впевненої перемоги Зеленського в першому турі президентських виборів ОАСК виніс рішення по «Привату» — націоналізацію визнали незаконною. У відповідь Нацбанк заявив, що такі судові практики «завдають шкоди міжнародному іміджу України». З ініціативи НБУ того ж дня скликали Раду національної безпеки і оборони, а курс гривні до долара впав на 15 копійок.

На засіданні РНБО Порошенко розкритикував рішення ОАСК по «Привату» і фактично попросив Генпрокуратуру та СБУ притягнути суддів «до кримінальної відповідальності за неправосудне рішення». Міністр юстиції Павло Петренко запропонував натиснути на суд інакше — він нагадав, що ОАСК так і не реформували, а Вища кваліфкомісія досі не провела оцінювання суддів. На РНБО вирішили цей процес прискорити.

Вовк каже, що його відносини з адміністрацією Порошенка зіпсувалися взимку 2019 року: «Я не піддавався на умовляння Петра Олексійовича, Філатова і тому подібних персонажів. У мене була втома від них, а вони подумали, що я їх не чую, і вирішили зробити так, щоб я не допрацював каденцію. Тому Порошенко дав доручення [провести оцінку суддів] Вищій кваліфкомісії», — розповідає «Бабелю» свою версію розлучення з командою Порошенка Вовк.

Юлія Вебер / «Бабель»

Оцінювання більшості суддів Окружного адмінсуду так і не провели. Вовк вважає, що з вини ВККС, яка на іспити нікого не кликала. Насправді, оцінювання призначили на літо 2018 року і потім кілька разів переносили на прохання Вовка. У підсумку з датою визначилися — квітень 2019 року, місяць президентських виборів. «Оцінювання призначили на вибори, але у нас в цей період задіяний весь склад суду і не до іспитів», — згадує він. Судді ОАСК почали подавати довідки про хвороби. «У мене стресова робота, тиск скаче. При цьому я бачу, що проти мене вчиняються протиправні дії. Я що, повинен закрити очі на свої захворювання? Краще піду полікуюся», — пояснює поведінку підлеглих Вовк. На плівках НАБУ Вовк сам радить суддям, які не хочуть іти на іспити, захворіти.

«Бабель» кілька разів намагався отримати коментарі Порошенка з цього приводу, але до моменту виходу матеріалу відповіді на свої запитання не отримав.

Плівки НАБУ і відносини з новою владою

Влітку 2019 року про Вовка знову нагадало НАБУ — воно опублікувало записи розмов, які детективи зробили в кабінетах суддів Окружного адмінсуду. Слідчі слухали їх від лютого по травень 2019 року в рамках справ Майдану. На підставі прослушки Вовка і ще трьох суддів звинувачували у спробах впливати на рішення ВККС, Конституційного суду, Вищої ради правосуддя і різних міністерств. Ця справа була у СБУ і з часом її «поховали».

У чому НАБУ звинувачує суддю Вовка — важливі епізоди прослушки

 • Боротьба з Вищою кваліфкомісією

  Щоб уникнути оцінювання, Вовк та інші судді через ОАСК призупинили повноваження голови ВККС і замінили двох членів комісії на лояльних. Щоб провернути цю схему, суд допоміг омбудсмену Людмилі Денисовій вирішити проблеми з НАЗК, а голові Державної судової адміністрації — зберегти посаду після обрання нового глави відомства.

 • Конфлікт із суддею ОАСК Андрієм Федорчуком

  Федорчук розглядав позов про терміни повноважень членів ВККС (читайте вище). Його рішення сплутало карти Вовку і його колегам. Вовк обурився, що той не порадився. І у відповідь ініціював безліч скарг на Федорчука до Вищої ради правосуддя. Вовк також попросив ВККС не поспішати із кваліфоцінюванням Федорчука.

 • Поради «захворіти» перед оцінюванням

  Щоб не проходити оцінювання, Вовк радить суддям ОАСК «захворіти» перед іспитами. Так, крім решти, вони могли уникнути психотестів, які визначають схильність до брехні та корупції.

 • Допомога Зеленському із розпуском Ради

  У червні 2019 року ОАСК вирішив, що в парламенті немає коаліції — це дозволило президенту Зеленському розпустити Раду. У березні 2019 року Вовк у розмові з «Сашком» (очевидно, мова про близького соратника Порошенка Олександра Грановського) хвалився: «Сашко, так а що це, ти сумнівався в нашій політичній проституції? Ми чекали цього моменту — все вам пригадати».

 • Війна з Порошенком за Вищу раду правосуддя

  Перед президентськими виборами 2019 року Порошенко призначив конкурс до ВРП за своєю квотою. Вовк побоювався, що до Ради потрапить заступник голови АП Олексій Філатов — у них був давній конфлікт. Вовк доручив своїм суддям знайти в конкурсі порушення. Вони знайшли конкурсанта Олега Омельчука, який не пройшов конкурс, він подав позов до ОАСК і суд призупинив призначення членів ВРП. Переговори з Омельчуком вів Ківалов.

 • Вплив на Конституційний суд

  Вовк хвалився, що повністю контролює Конституційний суд і ОАСК. Через КС він обіцяв прибрати норму про те, що суддів, які не пройшли кваліфоцінювання, потрібно звільнити.

 • Мінування Вищої ради правосуддя

  На заступника Вовка Євгена Аблова подали скаргу. Розглядати її повинні були в ВРП. Щоб цьому перешкодити, Вовк планував повідомити про мінування будівлі ради, і з цього приводу хотів зустрітися з главою поліції Києва Андрієм Крищенком. Восьмого квітня 2019 року, під час розгляду скарги, будівлю ВРП дійсно «замінували», але дисциплінарна палата на це повідомлення не відреагувала, продовжила роботу і підтримала пропозицію звільнити Аблова. Попри це він досі працює заступником Вовка в ОАСК.

 • Незаконний доступ до трафіку телефону журналістки

  Журналісти «Слідство.інфо» зробили сюжет про те, як заступник голови ОАСК Аблов святкував свій день народження. Вовк доручив невідомому «Сашку» пробити дані з телефону авторки сюжету, щоб дізнатися, хто їй злив інформацію. За законом отримати такі дані можна лише за рішенням слідчого судді і тільки в рамках розслідування.

Через рік, влітку 2020 року, зʼявилися нові записи. У НАБУ кажуть, що загалом у них близько тисячі годин розмов про тиск на суддів і на інші держоргани. Підозри вручили Павлу Вовку, шести суддям його суду, включно із заступником, голові Державної судової адміністрації та ще чотирьом людям. Цього разу підозри більш серйозні — спроба захоплення влади, створення злочинної організації та втручання в роботу держдіяча.

Вовк визнає, що на плівках його голос, але говорить, що слова вирвали з контексту і що все це — помста НАБУ. «Плівки зʼявилися, тому що я сильний, і наша інституція незалежна. [Глава НАБУ Артем] Ситник — учасник численних суперечок у нашому суді, наші рішення для нього болючі», — каже суддя.

Він часто повторює, що його суд — «один із бастіонів незалежності в суддівській гілці влади», а він цей бастіон і суддів у ньому надійно захищає: «Коли хтось тисне, я відфільтровую це крізь себе і не передаю далі».

Вовка, за словами співрозмовників «Бабеля» в судовому середовищі, багато суддів дійсно підтримують. Колишній член ВККС Андрій Козлов називає його Френсісом Дрейком судової системи: «Ось Дрейк, він хто? Залежить від того, з чийого боку дивитися: іспанців чи англійців. Для одних він ворог, для других — герой. Вовк — герой для чималої кількості суддів — що, до речі, багато що говорить про якість суддівського корпусу — і причина «іспанського сорому» для інших».

Юлія Вебер / «Бабель»

Для Вищої ради правосуддя (ВРП) Вовк скоріше герой. Незважаючи на прохання НАБУ і тиск активістів-антикорупціонерів, члени ВРП не відсторонили суддю від посади. Своє рішення вони обґрунтували тим, що Вовку неправильно вручили підозру. Президент Зеленський і його Офіс заявили, що втручатися в цю справу не будуть, а Вовка та інших суддів захищає презумпція невинуватості.

Про нову владу Вовк говорить так само дипломатично, як вона — про нього. Із Зеленським він не знайомий, колишнього главу його Офісу Андрія Богдана знає «по життю», але під час останньої президентської кампанії не зустрічався. «[Із Богданом] я радився з юридичних або політичних питань, але про конкретні справи він мене ніколи не питав», — каже Вовк.

Проте, як мінімум один раз суд Вовка Богдану допоміг. У жовтні 2019 року, коли той ще був главою Офісу президента, ОАСК задовольнив його давній позов до Центральної виборчої комісії — у 2016 році вона виключила Богдана з виборчого списку партії «Блок Петра Порошенка». Це рішення суд визнав незаконним.

Із новим главою ОП Андрієм Єрмаком Вовк, за його словами, не спілкується — Єрмак далекий від теми судів. Його профільного заступника Андрія Смирнова суддя знає давно, хвалить, але перетинається тільки на публічних заходах. «Зараз із нами в Офісі ніхто не радиться, ми ініціативи не проявляємо», — говорить суддя. За інформацією «Бабеля», реформувати ОАСК команда Зеленського не збирається.

Тим часом суд Вовка продовжує виносити рішення проти пʼятого президента: 11 вересня ОАСК відмовився задовольнити прохання телеканалу «Прямий» не анулювати його ліцензію на мовлення в шести містах до того, як справу розглянуть по суті.

Юлія Вебер / «Бабель»

Триває й інша важлива війна Вовка — з НАБУ. 10 вересня депутат від ОПЗЖ Антоніна Славицька, яка разом із Вовком фігурує на плівках НАБУ, у Конституційному суді від імені 50 депутатів попросила визнати неконституційними окремі положення закону про НАБУ — це поставить під сумнів законність створення бюро. Славицька — близька знайома Вовка. «Ми іноді телефонуємо одне одному, можемо обговорювати питання про законодавство, вона працювала у Сергія Васильовича [Ківалова], перейняла від нього всі необхідні якості», — розповідає суддя.

У майбутньому Вовк і сам думає про депутатський мандат. Як колись мантія судді, для нього це перехід на новий рівень: «Хотілося б зробити щось корисне для держави», — каже Вовк. На запитання «Бабеля» про близьку йому ідеологію суддя швидко відповідає — патріотична, але з відмовою від зовнішнього управління.